Uyku bozuklukları, uyku şeklinizde değişikliklere neden olan durumlardır. Uyku bozukluğu genel sağlığınızı, güvenliğinizi ve yaşam kalitenizi etkileyebilir. Uyku yoksunluğu, güvenli araç kullanma yeteneğinizi etkileyebilir ve diğer sağlık sorunları riskinizi arttırabilir.

Uyku bozukluklarının belirti ve semptomlarından bazıları, gündüz aşırı uyku hali, düzensiz solunum veya uyku sırasında artan hareketi içerir. Diğer belirti ve semptomlar arasında düzensiz bir uyku ve uyanıklık döngüsü ve uykuya dalma zorluğu bulunur.

Birçok farklı uyku bozukluğu vardır. Genellikle neden olduklarını veya sizi nasıl etkilediklerini açıklayan kategorilere ayrılırlar. Uyku bozuklukları ayrıca davranışlara, doğal uyku-uyanıklık döngülerinizdeki problemlere, solunum problemlerine, uyku güçlüğüne veya gün boyunca ne kadar uykulu hissettiğinize göre gruplandırılabilir.

Bazı yaygın uyku bozuklukları türleri şunları içerir:

 • Uykusuzluk, gece boyunca uykuya dalmak veya uykuda kalmakta zorluk çekersiniz.
 • Uyku halindeyken nefes almada anormal paternler yaşadığınız uyku apnesi. Birkaç çeşit uyku apnesi vardır.
 • Huzursuz bacak sendromu (RLS), bir tür uyku hareketi bozukluğu. Willis-Ekbom hastalığı olarak da adlandırılan huzursuz bacak sendromu, uykuya dalmaya çalışırken rahatsız edici bir his ve bacakları hareket ettirme dürtüsüne neden olur.
 • Narkolepsi, gün boyunca aşırı uyku hali ve gün boyunca aniden uykuya dalma ile karakterize bir durumdur.

Uyku bozukluklarını teşhis etmenin birçok yolu vardır. Psikologlar ve Psikolojik Dnaışmanlar çoğu uyku bozukluğunu doğru teşhis konduktan sonra etkili bir şekilde tedavi edebilirler.

Uyku Sorununun Belirtileri

Uyku bozukluğunun iki büyük belirtisi yorgunluk ve odaklanma sorunudur. Akıl sağlığı koşulları ve uyku bozuklukları da ortaya çıkabilir. Depresyonda insanlar kendilerini normalden daha uzun süre uyurken bulabilirler. Yataktan kalkmakta güçlük çekebilirler. Bipolar olan kişilerde uyku sorunları da olabilir. Bipolar faz genellikle uzun süreli uyanıklık dönemleriyle birlikte gelir.

Uyku bozukluğuna sahip olabileceğiniz belirtileri şunlardır:

 • Uykuya dalma veya uykuda kalma zorluğu
 • Beklenmedik zamanlarda uykuya dalmak 
 • Sorunlu uyku
 • Yorgunluk 
 • Sinirlilik
 • Artan kaygı veya depresyon
 • Kalıcı hastalık veya rahatsızlık
 • Kötü uyku hijyeni. Uyku hijyeni, iyi uykuyu kolaylaştıran alışkanlıklar grubudur. Kötü uyku hijyeni çok erken veya geç yatma, gündüz uyuklama veya yatakta çok fazla zaman harcanması gibi görünebilir.

UYKU BOZUKLUKLARI VE RUH SAĞLIĞI

Akıl sağlığı sorunları ve uyku-uyanıklık bozuklukları birlikte ortaya çıkabilir. Birbirlerini de olumsuz etkileyebilirler. Uyku bozukluklarının zihinsel sağlık sorununun mevcut olup olmadığı ve ele alınıp alınmadığı durumda kendi başına tedavi edilmelidir.

Bir uyku bozukluğunun zihinsel sağlık sorununa neden olup olmadığını anlamaya yardımcı olabilir. Zayıf zihinsel sağlığın uykunuzu etkilediğini bilmek de önemlidir.

Uyku bozukluklarına bağlı bazı zihinsel sağlık koşulları şunları içerir:

 • Depresyon. Olan kişiler depresyon hipersomniye sahip olabilir. Bu, insanların aşırı uyumasına neden olur. Ayrıca uzun saatler boyunca uyuyabilir ve gün boyunca hala yorgun hissedebilirler.
 • Anksiyete. Anksiyetenin uykuya dalmakta ve bazen uykusuzluğa neden olduğu bilinmektedir. İnsanlar geceleri endişeli ve kontrolü zor düşüncelerle uyanık tutulabilir. 
 • Stres. Uyku eksikliği stresi artırabilir, ancak stres uykuyu da etkileyebilir. Kaygı gibi stres de uyanıklığı artırabilir. Bu uyanıklığa ve uykusuzluğa yol açabilir.
 • Bipolar. İki kutuplu birçok insan uyku sorunları yaşar. Depresyon hipersomniye neden olabilirken, mani uykusuzluk dönemlerine neden olabilir.
 • Madde bağımlılığı. Kronik uyku sorunları, birisinin uykuyu başlatmak için maddeleri kötüye kullanmasına neden olabilir. Alkol gibi maddeler insanların uykuya dalmasına yardımcı olabilir. Ancak uykunun faydalarını büyük ölçüde azaltabilir. Diğer insanlar uyku yeteneklerini engelleyen uyarıcı maddeler alabilirler.
 • Takıntılar ve zorlamalar (OKB). Bazı çalışmalar bazı obsesif davranışların uykuyu bozabileceğini bildirmektedir. Ek olarak, uyku eksikliği OKB semptomlarını daha aşırı hale getirebilir . 
 • Travma sonrası stres (TSSB). Kabusların TSSB olan insanları etkilediği bilinmektedir . Ayrıca düşme ve uykuda kalma güçlüğü yaşayabilirler. 

MatesMe

Bazı araştırmalar uyku sorunlarının zihinsel sağlık sorunlarına neden olabileceğini düşündürmektedir. Bir çalışma, uyku eksikliğinin paranoya ve halüsinasyonları kötüleştirebileceğini gösterdi . Yeterli uyku almak ruh sağlığını büyük ölçüde artırabilir. İyi uyku hijyeni uygulamak, iyi uykuyu kolaylaştırabilir. Uyku sorunlarınız zihinsel sağlıkla ilgili ise bir terapistle tedavi yardımcı olabilir.