Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, dürtüsel veya hiperaktif davranışlara neden olur. Hiperaktivitesi olan insanlar duygusal patlamalar yaşayabilir, odaklanmada sorun yaşayabilir veya unutkan olabilirler. Ayrıca dikkat etmekte veya düzenli kalmakta zorlanabilirler. Bu durum okulda veya işte sorunlara neden olabilir.

Hiperaktivite Teşhisinde Kontrol

Yetişkinlerde ve çocuklarda hiperaktivite tanısı artmaktadır. Bu teşhisler genellikle halkın dikkatini çeker. Hiperaktivite ilaçları sıklıkla reçete edilir. Araştırmalar, hemen hemen her Amerikan sınıfındaki bir ila iki öğrencinin hiperaktivite için ilaç alabileceğini gösteriyor. 

Toplum genellikle insanların belli bir rutine sadık kalmasını bekler. Bazıları için bu beklenti rahatsız edici ama idare edilebilir olabilir ve diğerleri için doğal gelebilir. Ancak bazıları katı rutinleri takip etmeyi neredeyse imkansız buluyor. Bu kişiler doğal görünen dürtülere direnmekte zorluk çekebiliyorlar. Hiperaktivite teşhisi ile karşı karşıya kalan kişilerin soruları olabilir. İnsanların hiperaktivite ve kendileri veya çocukları hakkında sahip olabileceği sorular şunları içerebilir:

 • Sorun çocuğumun hiperaktivitesi mi? Yoksa bunun yerine genç enerjiden dolayı hiperaktivite mi?
 • Çocuğumun sınıfta davrananışlarına yardımcı olmak için ilaç gerekli mi? Rahatlama becerileri, daha küçük bir sınıf veya diyetteki bir değişiklik de yardımcı olabilir mi?
 • Çocuğumda gerçekten hiperaktivite var mı? 
 • Odaklanma sorunumun tedaviye ihtiyaç duyacak kadar şiddetli olup olmadığını nasıl anlarım?

Hiperaktiviteye Ne Sebep Olur?

Hiperaktivite, genetik olabileceği gibi çevresel faktörlerle de meydana gelebilir. Örnek olarak yapılan araştırmalara göre, gebelikte sigara ve alkol kullanımının hiperaktivite riskini artırabileceğini göstermektedir.Bazı teorisyenler, hiperaktivitenin stresli bir toplumda yaşamaktan kaynaklandığını iddia ediyor. Akademik taleplerin çocuklarda aşırı stress ve dikkat dağınıklığına neden olduğunu öne sürüyorlar.

Hiperaktivite Belirtileri

Hiperaktivite olan kişiler şunları yapabilir:

 • Dinlemekte sorun yaşama
 • Uzun süre hareketsiz oturmakta zorlanma
 • Kolayca dikkat dağılması
 • Aşırı tepki gösterme
 • Çalışma becerileri veya çalışma alışkanlıkları edinmekte zorlanma
 • Zaman yönetiminde zorlanma
 • Kolayca sıkılma veya sürekli uyarılma gerektirme

Herkes bu sorunları yaşayabilir. Ancak hiperaktivite bu zorlukları daha şiddetli hale getirebilir. 

Yüksek Enerji ile Hiperaktivite Arasındaki Fark

Birinin hiperaktivitesi olup olmadığını veya çok enerjik olup olmadığını anlamanın yolları vardır. Bir yol, semptomların bağlamı hakkında bilgi edinmektir. Dikkat sorunları nerede ve ne zaman ortaya çıkar? Sadece belirli zamanlarda mı ortaya çıkıyorlar yoksa daha uzun mu sürüyorlar? Bazı çocuklar matematik dersinde oturamaz. Ancak yetişkinlerle konuşabilir, uzun filmler izleyebilir veya satranç oynayabilirler. Bunun gibi çocuklar için hiperaktivite doğru tanı olmayabilir. Günlük yaşamın çoğu bölümünde dürtüsel davranış ortaya çıkarsa, hiperaktivite mevcut olabilir.

Bir terapiste danışmak, hiperaktiviteniz olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olabilir. Bir terapist, hiperaktiviteyi teşhis etmeye yardımcı olmak için bir değerlendirme kullanabilir. Bu testler, terapistlerin hiperaktivite ile yüksek enerji arasındaki farkı anlamasına yardımcı olabilir.

Yetişkinlerde ve Çocuklarda Hiperaktivite

Hiperaktivite tanısı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde daha sık hale geldi. Ancak semptomlar yaş grupları arasında farklı şekillerde ortaya çıkıyor. Bir çocuğun hiperaktivitesini  erken teşhis etmek ona yardımcı olabilir. Bunu yönetmek için sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeye başlamalarına izin verilebilir. Bu, okulda daha büyük başarıya yol açabilir. hiperaktivitenin bir çocukta nasıl ele alındığı, hiperaktiviteyi yetişkin olarak yaşama şeklini etkileyebilir.

Çocuklarda Hiperaktivite İstatistikleri 

Bazı uzmanlar, hiperaktivitenin çocuklarda 4 yaş gibi erken yaşlarda teşhis edilebileceğini söylüyor. Çocuklar büyüdükçe tanı alma şansı daha yüksek olabilir. Veriler hiperaktivite olan 3 çocuğun neredeyse 2’sinde başka bir zihinsel sağlık veya davranış sorunu olduğunu göstermektedir. Hiperaktivite olan çocukları etkileyebilecek yaygın sorunlar şunlardır:

 • Depresyon
 • Kaygı
 • Otizm
 • Tourette Sendromu

Çocuklarda Hiperaktivite İşaretleri 

Hiperaktivite belirtileri “dikkatsiz” ve “hiperaktif” kategorilerine ayrılmıştır. Çocuklar bu kategorilerin birinden veya her ikisinden semptomlar gösterebilir.

Dikkatsiz:

 • Odaklanmada zorlanır
 • Kolayca dikkati dağılır
 • Bir şeyleri unutur veya yanlış yerleştirir
 • Talimatları takip etmekte zorlanır

Hiperaktif:

 • Yüksek enerji, kıpır kıpır olabilir
 • Sık sık konuşur, beklemede veya sıra beklemede güçlük çekebilir
 • Sandalyede kalma veya hareketsiz oturma zorlanır

Hiperaktivite olan çocuklar okulda yıkıcı davranışlar gösterebilir veya göstermeyebilir. Ayrıca öğrenme güçlüğü çekebilirler. Ancak hiperaktivite olan bir çocuk, akranlarından daha dürtüsel ve yıkıcı olabilir.

Hiperaktivite İçin Tedavi Çocukları Nasıl Etkiler

Hiperaktivite zamanında ele alınmazsa, odaklanma güçlüğü çocukların okulda geri kalmasına neden olabilir. Sosyal olarak da etkilenebilirler. Hiperaktif veya yıkıcı davranışları, arkadaş edinmekte zorlanmalarına neden olabilir. Çocuğun ihtiyaçlarını anlamayan öğretmenler, onları “baş belası” olarak etiketleyebilir. Bu onları akran gruplarından daha da uzaklaştırabilir. Çocuklarda hiperaktiviteyi tedavi etmek için birçok yaklaşım vardır. Oyun terapisi ve ebeveyn-çocuk etkileşim terapisi gibi yaklaşımlar yardımcı olabilir. Çocuklara dikkatsiz ve hiperaktif davranışları yönetmeyi öğretebilirler. Hiperaktivite olan çocukların başarılı olmasına yardımcı olabilecek diğer stratejiler arasında bir planlayıcı, ödül çizelgesi veya kontrol listesi bulunur. Bu araçlar çocukların organizasyon becerilerini öğrenmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca çocukları görevde kalmaları için motive edebilirler. Bir psikiyatrist ayrıca hiperaktivite için ilaç reçete edebilir. Sorun devam ederse bunu yapabilir. Çocuklara uyarıcı bir ilaç reçete edilebilir. Uyarıcılar, düşünce süreçlerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

YETİŞKİNLERDE HİPERAKTİVİTE

Hiperaktivite olan yetişkinlerin yaklaşık yarısında bir tür kaygı vardır. Bu yetişkinler genellikle günlük yaşamlarında zorluk yaşarlar. Bunun nedeni, hiperaktivite ve anksiyete semptomlarının kombinasyonunun işlev bozukluğuna yol açabilmesidir. Örtüşen semptomlar, tedavi arayan bir yetişkinin doğru teşhisi alma olasılığını da azaltabilir.

Yetişkinlikte hiperaktivite belirtileri çocuklukta olduğundan farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Hiperaktivite, işyerindeki ilişkileri ve başarıyı etkileyebilir. Semptomlar kaçırılmış son teslim tarihlerine ve unutulmuş sosyal katılımlara yol açabilir. 

Yetişkinlerde hiperaktivite tedavisi genellikle çocuklarda olduğu gibidir. İlaç tedavisi ile birlikte reçete edilebilir. Durum ayrıca ilaçsız da tedavi edilebilir. Hiperaktivite sevdiklerinizi veya aile üyelerini etkilediğinde aile veya ilişki danışmanlığı da yardımcı olabilir.

Yardım Alın

Hiperaktivite milyonlarca insanı etkiler. Ancak, ele alınmasına yardımcı olabilecek birçok etkili tedavi vardır. İlaç yardımcı olabilir. Terapi ayrıca hiperaktivite tedavisinin önemli bir parçası olabilir. Tedavi yöntemlerini birleştirmek, hiperaktivite olanların semptomlarını yönetmelerine yardımcı olabilir. Kombine bir yaklaşım, refahlarını artırmaya yardımcı olabilir.

Hiperaktiviteniz olabileceğini düşünüyorsanız, bir terapist veya danışman yardımcı olabilir. Bir terapistle semptomlarınızı yönetme becerilerini öğrenebilirsiniz. Terapistler, hiperaktivite belirtileri gösteren çocuklarla da çalışabilir.

Hiperaktivite için Psikolojik Terapi Çözüm müdür?

Terapi hiperaktivite ile ilişkili semptomların tedavisinde etkili olabilir. Bunun nedeni, davranışın ayarlanmasına yardımcı olabilmesidir. Hiperaktivite, davranışları ve duyguları düzenlemeyi zorlaştırabilir. Sağlıklı baş etme stratejilerini öğrenmek, semptomlar üzerinde kontrol sahibi olmanın bir yoludur. Terapistler insanların planlar geliştirmelerine yardımcı olabilirler. Terapide, insanlar hayatlarını düzenlemeyi ve öncelik vermeyi öğrenebilirler. Planlama, hiperaktivite olan kişiler için önemli bir zorluk alanı olabilir. 

Terapistler ayrıca hiperaktivite yaşayan bir kişiye şu konularda yardımcı olabilir:

 • Hedefler belirlemek
 • Öz disiplin uygulamak ve ödüllendirmek
 • Duyguları ve davranışları düzenlemek

Okulda veya işte konsantrasyon konusunda zor zamanlar geçirmek zahmetli olabilir. İlaçlı veya ilaçsız tedavi, insanların hiperaktiviteyi yönetmesine yardımcı olabilir. Odaklanmayı ve dürtüleri yönetmeyi öğrenmelerine yardımcı olabilir. Terapi aynı zamanda insanlara kendileri hakkında daha çok şey gösterebilir. Hangi ortamların ve yardımların dikkatlerini artırabileceğini öğrenebilirler.

Hiperaktivite belirtileri gösteren çocuklar da terapiden yararlanabilir. Terapistler ebeveynler, öğretmenler ve çocukla çalışabilir. Terapinin bir amacı, öğrenme ortamının ayarlanmasına yardımcı olmaktır. Ortam daha sonra çocuğun öğrenme stiline ve ihtiyaçlarına daha iyi uyabilir. 

Tedavi Türleri

Davranış ve alışkanlıklar için terapi, hiperaktivite semptomları için yardımcı olabilir. Bir terapist veya danışman size en uygun yaklaşımı seçmenize yardımcı olabilir. Hiperaktivitesi olan kişilere yardımcı olduğu bilinen bazı yaygın terapi türleri şunlardır:

 • Beceriye dayalı terapi. Bu tür bir terapi küçük çocuklar için faydalı olabilir. Dikkat sorunları ile çalışan terapistler bu tür bir terapi uygulayabilir. Çocukların yeni beceriler ve zaman yönetimi stratejileri öğrenmelerine yardımcı olabilirler.
 • Bilişsel davranışçı terapi. İnsanların sağlıksız alışkanlıklarını ve düşünce kalıplarını değiştirmelerine yardımcı olabilir. Hiperaktivite olan yetişkinler bunu yararlı bulabilir çünkü BDT düşünce süreçlerini yeniden çerçeveler ve yeniden eğitir. Bu terapi tipik olarak kısa vadeli bir müdahaledir. Değişiklikler genellikle birkaç seanstan sonra görülür.
 • Geleneksel psikoterapi. Bu konuşma terapisi olarak da bilinir. Hiperaktivite semptomlarına yardımcı olabilir. Konuşma terapisi, insanların düşünceleri ve duyguları işlemesine yardımcı olur. Hiperaktivite ile birlikte ortaya çıkan sorunları olan kişiler konuşma terapisini faydalı bulabilir. Konuşma terapisi, bu endişelerin bazılarına yardımcı olabilir ve hiperaktiviteyi yeniden odak noktasına getirebilir.
 • Aile Terapisi. Ebeveynler, hiperaktivite olan bir çocuğun ebeveynliğini zor bulabilir. Ve bir yetişkinin hiperaktivitesi olduğunda, eşi ve çocukları etkileri hissedebilir. Aileler, aile terapisinde birbirlerine en iyi nasıl destek olacaklarını öğrenebilirler. Daha sonra sağlıklı başa çıkma becerileri oluşturmak için birlikte çalışabilirler. Bu beceriler stresi ve güç mücadelelerini en aza indirebilir.